Category Archives: Co je karaoke

Co je karaoke?

Říká se, že jeho počátky sahají do východní Asie, především Japonska. Samotné slovo karaoke vzniklo z japonského kara (= prázdný) a ōkesutora (= orchestr). Je to forma zábavy, kde amatérský zpěvák zpívá do hudebního základu. Jedná se většinou o písně, které jsou dost známé a ze kterých je částečně nebo úplně odstraněn hlas původního interpreta. Takže slyšíte instrumentální verzi vámi vybrané skladby a zároveň se Vám na monitoru objevuje text, který se zbarvuje v okamžiku, kdy máte zpívat. Pomáhá to tak zpěvákovi udržet správný rytmus. Navíc je u většinou v písničce i melodická linka, abyste zhruba věděli jak má skladba zním pokud ji zrovna nemáte naposlouchanou. Karaoke dává možnost povýšit domácí zpívání na poloprofesionální či profesionální úroveň. Největší výhoda karaoke je ta, že zpívat můžeme opravdu každý. Nejde ani tak o to jestli umíte zpívat nebo ne, hlavní je aby vás zpívání jako takové těšilo a pokud tu radost předáte dál, jistě sklidíte úspěch. Samozřejmě to chce i pořádnou dávku odvahy, protože karaoke akce se většinou pořádají v hudebních klubech a barech, kde není zrovna málo lidí.

 

A teď by bylo dobré ještě připomenout rozdíly mezi karaoke zábavou u nás a v zemích, kde to celé začalo. Oproti Japonsku a zemím v Asii se u nás karaoke chápe tak trochu jinak. Stejně jako v jiných evropských zemích, tak i u nás jde z většiny o hospody, bary, kavárny a hudební kluby, které dávají lidem možnost zpívat před celým podnikem. V Japonsku se pod pojmem karaoke bar skrývá dům plný malých, zvukově izolovaných a soukromých salonků, kde si mohou hosté zazpívat v okruhu svých přátel a nebrání jim tedy nic v tom, aby se pořádně odvázali a nestyděli se za to, že třeba neumí zpívat. Určitě to není jediná forma karaoke v Japonsku, ale je zdaleka nejrozšířenější. I u nás vím o jednom podobném karaoke baru v Praze, určitě stojí za to se podívat do sekce Kam na karaoke a někdy ho třeba navštívit. Řekl bych, že je to ideální možnost jak oslavit třeba narozeniny, nějaké výročí nebo se prostě jen tak jít pobavit s přáteli. Možná právě to, že u nás se dá zpívat povětšinou jen před celými podniky, tak to byl dlouho důvod nízké návštěvnosti na karaoke akcích. V poslední době se však s karaoke akcemi hlavně v Praze jakoby roztrhl pytel, takže jsem si dovolil vás o všech karaoke klubech, kde jsem byl, informovat, snad si pak budeme moct najít ten, který vám bude vyhovovat nejvíc.

Karaoke formáty

Karaoke formáty:

–       jako zdroj karaoke lze použít midi soubory s vepsaným textem. Nevýhodou midi skladeb je nutné kvalitní hardwarové vybavení (zvuková banka), aby skladba slušně zněla

–       DVD, v minulosti Video CD, se dostávaly na výsluní v době, kdy ještě nebylo tak rozšířené přehrávání přes PC, ale nevýhodou takových karaoke bývaly dlouhé prodlevy při výměně jednotlivých DVD

–       dále je možné sehnat skladby ve video formátu (avi, mpeg, dvd-video). Pro ně stačí použít běžný přehrávač videa v PC

–       dnes je nejčastější formát karaoke skladeb CDG, který se těší čím dál tím vetší oblibě nejen u nás

Kde se dá zpívat

–      Karaoke boxy – tato forma karaoke je rozšířená hlavně v Asii, ale i u nás se najde několik podniků provozujících karaoke boxy. O co vlastně jde? Ne každý je takový showman, aby si stoupnul před celý klub nebo bar a začal tam zpívat. Proto není nic jednoduššího než vzít pár svých přátel a pronajmout si místnost vybavenou vším potřebným pro karaoke, kde si budete moci zazpívat. Kapacita takových salónků bývá třeba pro 10 lidí nebo bývají i větší pro 25 lidí. Pronájem většinou vyjde na několik stovek na hodinu, ale když se to rozpočítá mezi jednotlivé účastníky, tak se to dá. Jeden takový klub uvádíme i v záložce KAM NA KARAOKE – tam se dozvíte přesnější info.

–       Karaoke kluby a bary – u nás se tato forma karaoke bezpochyby těší největší oblibě. Jenže jak už jsem psal výš, tak ne každý má tu odvahu si stoupnout před celý klub lidí a zpívat. Většinou to vyřeší nějaký ten alkohol na kuráž, ale pozor, aby ho nebylo zase moc, to by vás pak karaoke DJ nemusel pustit k mikrofonu. Na takové akci účastníci asi nejvíc ocení kvalitu zvuku, protože většina takových klubů má pro DJ vybavení jako je mixážní pult a spoustu dalšího technického vybavení.

–       Jukebox – i tady se dá mluvit o dalším nej v karaoke zábavě, a to o nejrozšířenější formě karaoke u nás. Najdete ho totiž v mnohých klubech a jejich součástí bývá většinou i karaoke. „V čem je tedy problém, že to není zároveň i nejoblíbenější forma karaoke“ říkáte si asi. Já vám to povím. Jde o to, že mikrofon připojený k jukeboxu už se nedá nijak líp nazvučit. Zažil jsem sice i kluby, kde se to podařilo částečně zachránit kvalitními repráky, ale to byl opravdu jen jeden klub z mnoha. Budu rád když se podělíte i o své osobní zkušenosti s jukeboxy.

–       Doma – tak tohle asi praktikuje každý, kdo aspoň trochu holduje muzice a zpívání. Jak je obecně známo, tak většina lidí zpívá ideálně když jsou doma sami a využívají hlavně koupelnu kvůli lepší akustice. Nebo je pak druhá možnost, a to sejít se ve více lidech nebo v rodinném kruhu a zazpívat si buď jen tak bez mikrofonů nebo použít nějakou tu domácí soupravu pro karaoke.

–       Živá kapela – myslím, že není potřeba upřesňovat. Občas se naskytne akce, kdy je možnost si zazpívat s kapelou karaoke, ale je to dost zřídka. Já osobně vím o jednom klubu, kde to takhle funguje a pořádá se tam pravidelné karaoke akce. Víc info tedy v záložce KAM NA KARAOKE.